Tegoroczne XXXVII Dni Siemianowic Śląskich zapowiadają się na wyjątkowo. W dniach 6-9 czerwca 2019 roku zapraszamy na galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Rozruch Maszyn, X edycję Industriady oraz różnorodne koncerty, pokazy i inne wydarzenia.
Świętowanie dni miasta rozpoczniemy w czwartek 6 czerwca o godzinie 19.00 od koncertu galowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, zatytułowanego „A to Polska właśnie””, który odbędzie się w amfiteatrze, w siemianowickim Parku Miejskim (ul. Chopina 1). Wstęp na koncert jest bezpłatny, na podstawie wejściówek, które będą do odbioru w kasie amfiteatru, w dniu koncertu, od godziny 17.00. Ilość miejsc ograniczona.
Koncert w całości oparty na polskiej muzyce, pieśniach oraz tańcach ludowych i narodowych. Artyści Zespołu „Śląsk” występują w kostiumach stylizowanych z regionów całego kraju. Przeważającą część tego programu stanowią kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej – duetu twórców potęgi Zespołu „Śląsk”. W programie znajdują się popularne utwory Stanisława Hadyny, takie jak: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Hej, te nasze góry”, „Ondraszek” oraz opracowania muzyczne do takich tańców, jak: „Trojak”, „Taniec chustkowy”, „Kujawiak – Oberek”, „Krakowiak”, „Polonez – Mazur” i „Tańce górali podhalańskich”.
W piątek i sobotę 7-8 czerwca w całym województwie śląskim świętować będziemy Rozruch Maszyn i jubileuszową – 10 edycję Industriady, czyli Święta Szlaku Zabytków Techniki. Tegoroczna Industriada to wielkie urodziny, na które zaproszeni są wszyscy. INDU-bal łączy, integruje, daje powód i wyjątkową przestrzeń do wspólnego świętowania. Wszyscy jesteśmy przemysłowcami! W czasie urodzinowej fety nie zabraknie tańców, feerii barw i muzyki. Impresariem będzie przemysłowy magnat, toast wzniesie majster, a wszyscy miłośnicy industrii będą się znakomicie bawić!
W piątek 7 czerwca zapraszamy do SCK – Parku Tradycji (ul. Orzeszkowej 12) na Rozruch Maszyn. O godzinie 18.00 w budynku Parku Tradycji odbędzie się wernisaż Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego zatytułowany „Bal-IN”. Grupa fotografów wykona specjalnie na Industriadę cykl fotografii, na których zestawiony zostanie industrial z elementami konwencjonalnie kojarzonymi z balami, przyjęciami, a także z samą Industriadą.
O godz. 19.00 zaprosimy na spektakl teatralny „Taniec maszyn. Kalejdoskop”, stworzony specjalnie na Rozruch Maszyn przez Teatr MOMO, Marka Stańczyka oraz muzyków, łączył teatr ruchu, teatr symbolu, projekcję filmową oraz muzykę elektroniczną.
Gwiazdą tegorocznego Rozruchu Maszyn będzie olsztyński zespół Enej, znany z takich hitów jak „Radio Hallo”, „Kamień z napisem love” czy „Tak smakuje życie”. Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00, na scenie przy SCK – Parku Tradycji.
ENEJ to polski zespół muzyczny, reprezentujący szeroko rozumianą muzykę folkową z dodatkiem wielu innych gatunków, założony w roku 2002 w Olsztynie. Od tego czasu zespół gości na scenach największych polskich festiwali jak Przystanek Woodstock, Open’er Festival, Jarocin Festiwal czy Polsat Super Hit Festiwal, z których przywiózł niezliczoną liczbę nagród. Na swoim koncie ENEJ ma cztery płyty studyjne oraz zapis DVD koncertu z Przystanku Woodstock 2011. Na popularność krążków z pewnością wpływ mają bijące wszelkie rekordy single jak: “Radio Hallo”, “Skrzydlate Ręce’, “Tak smakuje Życie”, “Symetryczno Liryczna”, “Zbudujemy Dom, “Kamień z napisem LOVE” i najnowszy – “Zagubiony”.
Po koncercie, ok. godziny 21.45 widowiskowy spektakl plenerowy „INDU-Bal. Prolog” zaprezentuje Teatr Ognia Nam- Tara.
O godzinie 22.00 zaprosimy ponownie do budynku Parku Tradycji na prawdziwy bal!
„Indurella Story -bal” to fabularyzowana zabawa taneczna i towarzyska na 3 kondygnacjach Parku Tradycji, z muzyką, wodzirejem, poczęstunkiem i napojami oraz intrygującym tłem fabularnym, przygotowana przez SCK Event Group i Kolektyw Teatralny „Lufcik na Korbkę”.
Ilość miejsc na wydarzenie jest ograniczona. Bezpłatne zaproszenia będą do odbioru w Parku Tradycji od 20 maja.
W sobotę 8 czerwca w całym województwie śląskim świętować będziemy jubileuszową, X edycję Industriady czyli święta Szlaku Zabytków Techniki. W Siemianowicach imprezy odbywać się będą w SCK Parku Tradycji oraz na terenach przy obiekcie. W ramach Industriady która rozpocznie się o godzinie 12.00 Siemianowickie Centrum Kultury zaplanowało wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych:
O godzinie 12.00, 15.00 i 17.00 zapraszamy na zwiedzanie fabularyzowane „Wszystkie bale industrialu”. Oprowadzać w budynku Parku Tradycji będzie historyk sztuki – Małgorzata Derus. Zbiórka przed wejściem do Parku Tradycji 15 minut przed rozpoczęciem każdego zwiedzania. Grupy do 30 osób. Decyduje kolejność przybycia.
Program zwiedzania adresowany do pasjonatów historii. Program łączył będzie w sobie formę wykładu ze zwiedzaniem obiektu, projekcji multimedialnej na ekranie kinowym oraz prezentacji mini wystawy wiernie odtworzonych strojów i artefaktów balowych. Opowieść dotyczyć będzie tradycji zabaw i balów odbywających się na terenach obecnych Siemianowic Śląskich na przestrzeni dziejów, ze szczególnym uwzględnieniem czasów od pierwszej połowy XIX w. do czasów PRL. Znajdzie się w niej miejsce zarówno na wystawne bale wielkich przemysłowców z rodu Henckel von Donnersmarck, a także dawnych właścicieli kopalni Max (obecnego Parku Tradycji) jak również także zabawy przyzakładowe społeczności robotniczych, święta górnicze i hutnicze czy Bale Siemiona.
W godzinach 12.00-19.00 w budynku Parku Tradycji dostępna będzie w ramach wydarzenia towarzyszącego instalacja dźwiękowa „Dźwiękowy portret miasta”. Umieszona w podziemiach budynku instalacja dźwiękowa będzie skomasowanym zapisem 24 godzin „muzyki miasta”. Instalacja będzie efektem pracy warsztatowej uczestników projektu „Rozmowy zamiejscowe” Goethe-Institut z zakresu field-recordingu oraz odkrywania dźwiękowych aspektów funkcjonowania przestrzeni wspólnych.
W godzinach 16.00-17.30 na scenie plenerowej prezentować się będą grupy artystyczne Siemianowickiego Centrum Kultury. Podopieczni grup artystycznych działających w SCK przygotują pod okiem instruktorów artystycznych krótkie programy i prezentacje (taniec, występy wokalne) inspirowane motywem przewodnim „INDU-bal”.
Tradycyjnie na Industriadzie zapraszamy do strefy warsztatów NGO, gdzie w godzinach 16.00-19.00 będzie można wziąć udział w warsztatach artystycznych, rozwojowych czy kulinarnych, przygotowanych przez siemianowickie stowarzyszenia, fundacje, szkoły oraz grupy nieformalne. Warsztaty organizacji będą zbieżne z profilem codziennej działalności poszczególnych podmiotów, ale przede wszystkim spójne z motywem przewodnim Industriady. Strefa warsztatów zostanie w tym roku podzielona na 3 podstrefy:
1. Wielki raut – warsztaty inspirowane balami arystokracji i wielkich przemysłowców
2. Feta proletariatu – działania inspirowane zabawami i świętami społeczności robotniczych
3. Karnawałowy tygiel – warsztaty bazujące na karnawałowej poetyce szalonego „świata na opak”
W godzinach 16.00-19.00 będzie też można wziąć udział w premierze nowej gry karcianej „Gry balowe”. Działający na co dzień w Parku Tradycji Klub Gier Planszowych zaprezentuje grę wydaną specjalnie na Industriadę, inspirowaną tegorocznym motywem przewodnim.
Elementy mechaniki i grafiki będą odpowiednikami historycznie udokumentowanych gier i zabaw towarzyskich, którymi urozmaicano sobie czas podczas balów w dawnych czasach. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach uczestnicy imprezy będą mogli, pod okiem samych autorów, po raz pierwszy zagrać w nową grę. Wydawnictwo będzie wręczane w dniu Industriady jako upominek dla gości obiektu.
W godzinach 16.00-19.00 w plenerze oraz wewnątrz budynku trwać będzie gra fabularna „Wytwórnia balu”, przygotowana przez SCK Event Group i Kolektyw Teatralny Lufcik na Korbkę. Będzie to wielowątkowa gra zaprojektowana będzie z myślą o rodzinach z dziećmi, ale atrakcyjna wizualnie i fabularnie również dla młodzieży i dorosłych. W ramach wydarzenia – wyprodukujemy bal, jak w fabryce!
Gra będzie stanowiła formę atrakcji na pograniczu sztuki i gier. W formie gry lub też żartu przyrównamy teraz kulturowy proces wytwarzania balu do przemysłowego procesu produkcyjnego. Kolejne etapy gry będą rodzajem fantastycznej, migotliwej podróży do niecodziennej fabryki – Wytwórni balu, w której zadaniem uczestników będzie „produkowanie” kolejnych elementów balu. Zadaniem nadrzędnym zaś będzie zdobycie (wyprodukowanie) biletu – zaproszenia na bal… dla samego siebie. Gra czerpać będzie w dużej mierze z motywów baśniowych, również z baśni współczesnych (np. „Charlie i fabryka czekolady”).
W godzinach 17.30-19.00 zaprosimy wszystkich na „Bal u majstra”. Zorganizujemy najprawdziwszą potańcówkę w klimacie zabaw środowisk robotniczych czasów PRL – z wodzirejem, zabawami a’la weselnymi i odpowiednią muzyką! Obowiązują znakomite nastroje i chęć do tańca!
„Bal u majstra” odbędzie się w plenerze, na terenie przed budynkiem maszynowni szybu Krystyn. Do współtworzenia tego wydarzenia zaprosimy grupy zorganizowane: aktywnych seniorów, a z drugiej strony – młodzież, głównie licealne reprezentacje szkół. „Bal u majstra” ma jednak przede wszystkim formułę zabawy inkluzywnej, bez ograniczeń co do możliwości udziału. Zapraszamy zatem wszystkich, którzy kochają taniec. Zachęcamy do przybycia w strojach stylizowanych na ubiory z czasów PRL. Energetyczność i widowiskowość „Balu u majstra” podsycą zaangażowani do zabawy tancerze i aktorzy, którzy nikomu nie pozwolą podpierać ściany.
O godzinie 19.00 z koncertem „Zabawa, ach zabawa!” na scenie głównej wystąpi charyzmatyczna i pełna scenicznej energii Alicja Boncol z zespołem.
Koncert Alicji Boncol- najlepszego żeńskiego głosu w polskiej muzyce country. Wielokrotna laureatka Plebiscytu fanów country „Dyliżanse” w kategorii Wokalistka Roku i Artysta Roku. Należy do ścisłej czołówki najbardziej uznanych wykonawców gatunku. Ceniona za silny głos o dużej rozpiętości i czystej intonacji sprawdzający się w szerokim spektrum repertuarowym, od countrowej klasyki poprzez zmysłowe ballady aż po drapieżnego, rockowego „pazura”. Każdy utwór, który śpiewa, czy to oryginalną kompozycję, czy standard, zabarwia własną charyzmą i energią porywając przy tym publiczność w każdym wieku. W 2018 roku artystka świętowała 25-lecie pracy artystycznej. Ukazała się także jej najnowsza płyta, zatytułowana „Big Power Kick”.
Gwiazdą siemianowickiej Industriady będzie niekwestionowana królowa polskiej sceny muzycznej – Maryla Rodowicz. Na koncert pod hasłem „Niech żyje (Indu)bal!” zaprosimy ok. godziny 20.15. Uczestników wydarzenia czeka nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim niezapomniane emocje! Występy artystki od lat zachwycają publiczność niepowtarzalną atmosferą, zjawiskową scenografią i bliskim kontaktem z fanami. Ten specjalny koncert, który będzie swoistą kulminacją świętowania 10 edycji Industriady w siemianowickim Parku Tradycji z całą pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Przeboje gwiazdy łączą pokolenia Polaków i niezmiennie zdobywają ich serca swoją ponadczasowością. Maryla Rodowicz to artystka prawdziwa: twórcza, spełniona, ciągle zaskakująca, która swoją twórczością zmienia rzeczywistość na balową, bajkową, magiczną i odświętną.
Bezpośrednio po koncercie Maryli Rodowicz zobaczymy pokaz multimedialny „10 years (after)”, przygotowany specjalnie na 10-lecie Industriady. Krótki pokaz będzie rodzajem podsumowania i ukoronowania 10 lat festiwalu w województwie oraz 7 lat festiwalu w siemianowickim Parku Tradycji.
W niedzielę 9 czerwca zapraszamy do amfiteatru w siemianowickim Parku Miejskim, gdzie od godziny 16.30 prezentować się będzie big band Siemion Band z wokalistami, szlifującymi swój talent w studium wokalnym, działającym przy SCK. Następnie o godzinie 17.00 na scenie amfiteatru wraz z Siemion Bandem wystąpi grupa VOX w składzie: Witold Paszt, Jerzy Słota, Dariusz Tokarzewski. Podczas koncertu usłyszymy takie przeboje jak „Bananowy song”, „Rycz mała, rycz” czy „O, Magdaleno”. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Niedzielne wydarzenia przy Siemianowickim Centrum Kultury – Parku Tradycji rozpoczną się o godzinie 15.00 akcją MOTOSERCE, organizowaną tradycyjnie przez klub motocyklowy FAITHLESS MC POLAND przy współudziale SCK. Jest to charytatywna zbiórka krwi połączona z koncertami zespołów rockowych. Do godziny 19.00 w ramach Motoserca wystąpią zespoły Cherrybombs i Dekolt. Gwiazdą Motoserca będzie jeden z najważniejszych zespołów polskiej sceny rockowej – PROLETARYAT. Najważniejszym punktem wydarzenia jest jednak zbiórka krwi.
Ok. godziny 19.10 wystąpi młody zespół Ikarus Feel, który rozgrzeje publiczność przed koncertem gwiazdy wieczoru – zespołu FEEL. Śląskich muzyków nie trzeba chyba specjalnie nikomu przedstawiać. Graja razem już 10 lat. Zespół założony został w maju 2005 roku przez Piotra Kupicha. Początkowo, pod nazwą Q2, tworzył duet wraz z basistą Michałem Nowakiem. Skład zespołu uzupełnili Łukasz Kożuch oraz Michał Opaliński zmieniając szyld kolejno na Q3, Q4 oraz Kupicha Band. Ostatecznie zespół stal się FEEL’em. Wiele nagród (Telekamery, Super Jedynki, Bursztynowy Słowik, Słowik Publiczności) i hitów zespołu w tym najnowszy z 2016/17 pt. „Swoje Szczęście znam” potwierdziły ze zespół jest w formie, a na nasyconym polskim rynku muzycznym Feel jest jednym z najważniejszych zespołów pop-rockowych. Podczas koncertu z pewnością nie zabraknie ich największych przebojów: „Jest już ciemno”, „Pokaż na co cię stać” czy „Jak anioła głos”.
Koncert zespołu Feel zakończy XXXVII Dni Siemianowic Śląskich.