W dniach 21-22 października Siemianowickie Centrum Kultury – Park Tradycji zaprasza do udziału w X edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form „Karbidka 2022”.
Festiwal Teatralny Małych Form KARBIDKA został zainicjowany w Siemianowickim Centrum Kultury w 2013 roku. Organizacja festiwalu jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę prezentacji, promocji i popularyzacji teatru w społeczeństwie. KARBIDKA stała się miejscem prezentacji, którego brakuje dla wielu grup, teatrów, artystów. Twórców, którzy częstokroć mogą pochwalić się bogatym dorobkiem artystycznym, lub artystycznym wykształceniem, ale nie mają możliwości uczestnictwa w festiwalach teatrów zawodowych, bo takimi nie są. Na przeglądach ukierunkowanych dla młodych twórców brakuje dla nich miejsca, bo… są zbyt profesjonalni. Istnieje wiele teatrów o bogatym repertuarze, czasami z własną sceną i zapleczem, którzy próbują zerwać z „bylejakością” i pejoratywnie określaną „amatorszczyzną”. Ludzie, którzy w teatrze, w sztuce postrzegają sens, ideę, możliwość komunikacji. Właśnie dla takich teatrów – zaangażowanych, tworzonych przez ludzi z pasją, wiedzą, chęcią do pracy nad spektaklem, teatrem skierowany jest nasz festiwal.
Festiwal ma charakter konkursowy, stąd też udział jury. Za każdym razem osoby oceniające występujących są wyjątkowymi postaciami związanymi z życiem teatralnym – dyrektorzy publicznych teatrów, kierownicy literaccy, redaktorzy, niezależni twórcy o bogatym dorobku artystycznym. Podczas trzech pierwszych edycji zaszczycili nas m in.: Dariusz Miłkowski – Dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie, Dariusz Wiktorowicz – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Dzieci Zagłębia, Adam Kowalski – Zastępca Dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach, Aleksandra Czapla-Oslislo – kierowniczka literacka i rzeczniczka prasowa Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
Podczas jednego dnia festiwalu prezentuje się tylko kilka wybranych zespołów z nadesłanych zgłoszeń. Dzięki temu KARBIDKA jest wydarzeniem wyjątkowym i poniekąd elitarnym.
W poprzednich edycjach występowali artyści m in. z Wrocławia, Będzina, Orzesza, Częstochowy, Katowic, Krakowa, Stalowej Woli. Teatry prezentują różny rodzaj wypowiedzi artystycznej – monodramy, kreacje zbiorowe, teatry słowa, ruchu.
Regulamin oraz karta zgłoszeniowa: