Jakie stworzenia kryją się w zakamarkach bytomskiej dzielnicy Karb? W co można wdepnąć, przechadzając się karbiowskimi ulicami?… i dlaczego jest to szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży? Ile fatalnych błędów można popełnić w jednym nazwisku jednej karbianki? A wreszcie: dlaczego Witkacy, Mickiewicz, Szekspir i Różewicz poświęcili tyle miejsca w swojej twórczości – bytomskiemu Karbiowi?
Jeżeli postawione pytania wydają się wam dość groteskowe, pomyślcie – jak groteskowe będą udzielone odpowiedzi! 13 stycznia w siemianowickim SCK-Parku Tradycji odbędzie się premiera niezależnego spektaklu autorskiego pt. „Mikrodramaty”, którego powstanie dofinansowała Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów. Twórczynią spektaklu jest Sandra Braksator, mieszkanka Karbia, która o dzielnicy tej wie prawdopodobnie znacznie więcej, niż chciałaby wiedzieć. Braksator jest autorką scenariusza monodramu i odtwórczynią roli bohaterki sztuki. W tworzeniu przedstawienia wsparł ją Radosław Matysek – reżyser i producent spektaklu.
Oniryczna opowieść, ciążąca w kierunku nadrealizmu, jest sekwencją historii z życia Karbia i samej bohaterki. Narracja będąca w ciągłym rozedrganiu między tragicznością, groteską a komizmem, między powagą i humorem, powagą i ironią – zaskakująco splecie ze sobą historie o różnym ciężarze gatunkowym, losy i relacje międzyludzkie, witalność i agonalność. Wypowiedź bohaterki potraktujemy zaś jako wielogłos, interferencję wielu postaw, gatunków mowy, fragmentarycznych niby-świadomości. W tym kontekście „lokalność” utworu ustąpi miejsca bardzo uniwersalnej wypowiedzi o kondycji ludzkiej. Wielokrotnie zaskoczą nas gry intertekstualne, odwołania do „wielkiej” tradycji literackiej – raz subtelne, innym razem grubo ciosane, ostentacyjne i ofensywne. Jak choćby nadrzędne pytanie, od którego trudno będzie się bohaterce uwolnić: „Wyjść (z tego Karbia) albo nie wyjść?”.
Bilety na premierę spektaklu (w cenie 10 zł) można nabyć na www.bilety.siemck.pl oraz w oddziałach Siemianowickiego Centrum Kultury.
– – – – –
MIKRODRAMATY
Scenariusz: Sandra Braksator
Kreacja sceniczna: Sandra Braksator
Reżyseria: Sandra Braksator / Radosław Matysek
Muzyka: Strzyga!
Produkcja: Fundacja z Pasją / Radosław Matysek
Scenografia i kostiumy: Radosław Matysek / Sandra Braksator / Szymon Duczek / Marcel Różanka
Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów.