Nowy Świat: dokumentalnie

Inicjatywa „Nowy Świat: dokumentalnie” ma na celu zaktywizowanie trzech grup społecznych poprzez zaangażowanie, przygotowanie i realizację krótkiego dokumentu filmowego (15 – 30 min.) za pomocą profesjonalnej ekipy filmowej, która skupi się na wybranych bohaterach siemianowickiej dzielnicy Nowy Świat. Te trzy grupy to najmłodsza – dzieci oraz młodzież. Osoby dorosłe – rodzice dzieci oraz seniorzy– babcie i dziadkowie dzieci. Głównymi bohaterami dokumentu będą młodzież i dzieci. Dzięki ich oczom oraz komentarzom i narracjom przedstawiana będzie rejestrowana rzeczywistość. Wcielą się oni w rolę reporterów, dziennikarzy, obserwatorów i komentatorów prowadzących widza przez dzielnicę Nowy Świat.

We wstępnym etapie inicjatywy, etapie przygotowawczym – researcherzy oraz osoby z ekipy realizacyjnej spotkają się z mieszkańcami dzielnicy Nowy Świat, żeby z nimi porozmawiać i ich poznać. Chcemy zaprosić do współpracy liderów dzielnicy. Interesują nas zwykłe rzeczy, które ich otaczają. Będziemy poznawać rożne pokolenia mieszkańców Nowego Świata. W ten sposób wyłonimy bohatera lub bohaterów – młodzież, dzieci, które pokażą nam swój świat ich oczami. Dowiemy się, co się u nich dzieje, co im przynosi radość, co je przygnębia. Chcemy wspólnie odkryć ich świat na nowo. Chcielibyśmy również skorzystać z wiedzy i pomocy wolontariuszy SCK.b. Po spotkaniach z mieszkańcami i wybraniu bohatera/bohaterów przejdziemy do etapu realizacji – chcemy z wybranymi osobami spędzić kilka dni w ich środowisku – tak żeby bohaterowie, bohater pokazał nam swój świat. Pretekstem do zintensyfikowania spotkania będą prowadzone równocześnie w dzielnicy działania animacyjne i artystyczne, które pozwolą otworzyć się bohaterom i realizatorom dokumentu na nowe konteksty. Całość będą rejestrować profesjonalni operatorzy kamer, a bohaterów będzie prowadził reżyser/dokumentalista/redaktor.

Następnym etapem jest dokumentowanie mini wypraw bohaterów w wybrane przez nich miejsca, o których opowiedzą.

Justyna Hrybik –  urodzona 12 marca 2001 roku w Siemianowicach Śląskich. Uczennica Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących MERITUM w Siemianowicach Śląskich. Udziela się w debatach szkolnych, działała w samorządzie szkolnym.  Od 2012 roku Justyna  udziela się jako harcerka w Hufcu ZHP w Siemianowicach Śląskich, pracuje z dziećmi i młodzieżą. Zakończyła kursy ratownicze i od 2016 roku  współpracuje z  WOPR.  Jest wolontariuszka w Szlachetnej Paczce i co roku wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Udziela się w wydarzeniach organizowanych przez Siemianowickie Centrum Kultury.