Nie bój pszczoły! – warsztaty, gra fabularno-edukacyjna, wystawa, prelekcje

Ładowanie Wydarzenia
Pamiętacie wydarzenie „Nie bój żaby?” (2023). Przygotujcie się na „Nie bój pszczoły!” 😉
„Nie bój pszczoły! O zapylaczach i ludziach w dobie kryzysu klimatycznego” to interdyscyplinarna inicjatywa na styku działań artystycznych, przyrodoznawstwa, aktywizmu proekologicznego oraz animacji kulturowo-społecznej adresowana zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób dorosłych (program poniżej). Projekt jest kontynuacją czy też kolejną odsłoną zeszłorocznej inicjatywy „Nie bój żaby! O płazach i ludziach w środowisku poprzemysłowym”. Ubiegłoroczny projekt cieszył się Waszym dużym zainteresowaniem, dlatego z radością kontynuujemy ten format.
Wydarzenie dofinansowane jest w ramach programu Spójnik! (prowadzonego przez Katowice GZM 2029 – Biuro Europejskiej Stolicy Kultury), realizowanego w ramach starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
/// PROGRAM ///
wstęp wolny
DLA RODZIN Z DZIEĆMI
16.00 – 19.00: „Miodzio!” – gra fabularno-edukacyjna dla całej rodziny / czas przejścia gry: ok. 40 – 50 min. / dołączasz w dowolnym momencie
16.00 – 19.00: „Tam i z powrotem, czyli ul społeczny i pszczele eskapady” – warsztaty plastyczne i happening plastyczny dla dzieci / dołączasz w dowolnym momencie
16.00 – 19.00: Strefa gier planszowych i karcianych z zapylaczami w rolach głównych
16.30, 17.30, 18.00: „Odkrywamy sekrety ula” – warsztaty pszczelarskie dla dzieci / czas trwania: ok. 30 min.
DLA DOROSŁYCH
17.00: Łukasz Aksamit – „Pyłki czy pył?” – otwarcie wystawy fotograficznej
17.30: „Zapylacze ludziom – ludzie zapylaczom” – prelekcje Adama Balona, Adama Pieli i Krzysztofa Mrowca
—-
Potrzeba prowadzenia działań edukacyjnych w zakresie owadów zapylających jest potrzebą obiektywną w dzisiejszych czasach i odnosi się do właściwie każdej społeczności. Zadaniem odpowiedzialnych instytucji i osób liderujących społecznościom powinno być upowszechnianie w swoim otoczeniu wiedzy o zagrożeniach, z którymi mierzą się gatunki zapylające. Owady zapylające, są wszak kluczowe dla ekosystemów, ponieważ umożliwiają zapylanie roślin, co jest niezbędne do produkcji owoców, warzyw i nasion. Dbałość o zapylacze jest istotna dla zachowania bioróżnorodności, a także bezpieczeństwa żywnościowego. Zmiany klimatu wywoływane działaniami człowieka stanowią dla tych owadów poważne zagrożenie, ponieważ prowadzą do utraty siedlisk, zmian w okresach kwitnienia roślin oraz ekstremalnych zjawisk pogodowych, co utrudnia owadom przetrwanie i skuteczne zapylanie.
listopad 24 2024

Szczegóły

Data: 24 listopada (niedz..)
Godzina: 16:00 - 19:00
Kategoria: , , , , ,

Miejsce

SCK Park Tradycji

ul. E. Orzeszkowej 12
Siemianowice Śląskie, 41-103

+ Google Map

Telefon:

(32) 765 27 40

Organizator

Siemianowickie Centrum Kultury
Telefon: 32 228 72 80
E-mail:
WWW: Przejdź do strony
Skip to content