Siemianowickie Centrum Kultury- Zameczek, Stowarzyszenie WRAZIDLOK i Miejska Biblioteka Publiczna im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich zapraszają 9 września o godz. 17.00 do SCK Zameczek na wykład Józefa Krzyka – historyka, dziennikarza i publicysty. Tematem spotkania będzie konflikt między Wojciechem Korfantym a Józefem Piłsudskim, który podzielił w latach dwudziestych i trzydziestych mieszkańców Górnego Śląska. Wygłaszane w tamtym czasie przez wrogów Korfantego sądy i opinie po prawie stu latach wciąż są powtarzane – jakby na ironię również przez takie osoby, które wrogo odnoszą się do tradycji piłsudczykowskiej.
Obaj wielcy politycy mieli zupełnie różne doświadczenia – Korfanty został ukształtowany przez system parlamentarny kajzerowskich Niemiec, w których wszyscy obywatele mogli brać udział w życiu politycznym, nawet jeśli ich działania i poglądy nie odpowiadały władzom. Gdy Korfanty przeszedł przez polityczny uniwersytet w Reichstagu i jako redaktor kilku kolejnych wydawanych przez siebie polskich gazet, Piłsudski hartował się na syberyjskiej zsyłce i w nielegalnych działaniach wymierzonych w rosyjskie samodzierżawie.
Gdy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, stery państwa objął Piłsudski. Poparty został przez wojsko oraz swoje dawne środowisko polityczne (socjalistów). W połowie listopada 1918 sprzeciwił się przystąpieniu Korfantego do rządu. W tamtym momencie ta decyzja nie była raczej spowodowana osobistymi animozjami. Sprzeciw Piłsudskiego wynikał z tego, że Korfanty był popierany przez prawicę (głównie endecką), mocno skonfliktowaną z zapleczem politycznym Naczelnika Państwa.
Kilkanaście miesięcy później – na początku 1920 roku – Piłsudski mianował jednak Korfantego polskim komisarzem plebiscytowym na Górnym Śląsku. Uznał w ten sposób, że nikt inny do tej roli lepiej się nie nadaje.
Już w trakcie przygotowań do plebiscytu nasilał się konflikt między Korfantym a dążącymi do rozwiązań militarnych wojskowymi – zarówno tymi wywodzącymi się ze Śląska (Karol Gajdzik z Siemianowic), jak i z zewnątrz (np. Michał Grażyński). Na pytanie: „Korfanty czy Piłsudski?” odpowiadali oni na ogół: „Piłsudski!”.
Wykłady odbędą się ramach projektu „Biblioteka blisko Człowieka” – konkursu na inicjatywy oddolne „Przyjdź do nos, jest blisko”,który realizuje Miejska Biblioteka Publiczna im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich.
Wykłady dofinansowane ze środków Ministra Kultury i DziedzictwaNarodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025 Priorytet 4. Kierunek interwencji 4.1.
BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.